czwartek, 14 czerwca 2012

OLED - Innowacyjna technologia TV

Od pewnego czasu wiele się słyszy o OLED - nowej technologii, która ma być przełomem w produkcji płaskich telewizorów. Mało kto jednak wie, o co chodzi dokładnie w tych OLED-ach i na czym polega innowacyjność tej technologii?
Autorem artykułu jest Mariusz Koryszewski

Skrót OLED pochodzi od angielskiego terminu Organic Light-Emitting Diode, który po polsku oznacza diodę organiczną emitującą światło. Jak podaje Centrum Dobrego Obrazu, charakterystyczną cechą paneli wykonanych w technologii OLED jest samoistna emisja światła. W związku z brakiem tylnego podświetlenia, można w znaczny sposób ograniczyć grubość telewizora. Istotny jest fakt, że diody OLED mogą być tworzone nie tylko z tradycyjnych materiałów półprzewodnikowych, ale także z polimerów (wykorzystywanych już wcześniej m.in. do produkcji opakowań foliowych). W skład ekranu OLED wchodzi warstwa emisyjna, warstwy przewodzące, podłoże, anoda i katoda. Warstwy złożone są z cząstek organicznych polimerów przewodzących. Oddzielone są od siebie izolatorami i z tego względu nazywa się je półprzewodnikami organicznymi.

OLED - zalety nowej technologii

Główną zaletą technologii wykorzystującej diody OLED jest eliminacja dodatkowego oświetlenia niezbędnego do podwyższenia jasności obrazu uzyskiwanego przez telewizory plazmowe oraz LCD. Przekłada się to oczywiście na efektywne wykorzystanie przestrzeni oraz mniejszy pobór energii.

- Cienkowarstwowe diody OLED mogą znaleźć zastosowanie zarówno w produkcji odbiorników telewizyjnych, jak i monitorów komputerowych. Steruje się nimi poprzez zmianę natężenia płynącego przez nie prądu oraz dobór materiału. W efekcie, emitują one różnobarwne światło. Technologia ta pozwala na wytwarzanie pikseli o niewielkich wymiarach, co przekłada się na wysoką rozdzielczość wyświetlanego obrazu - zauważa dr inż. Piotr Garbat z Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki Politechniki Warszawskiej, ekspert Centrum Dobrego Obrazu. - Dlatego też technologia OLED sprawdzi się szczególnie w przypadku telewizorów oferujących standard FullHD - dodaje dr Garbat.

Telewizory OLED - nowa ale niedopracowana technologia

Pomimo oczywistych zalet, technologia ta nie jest jednak do końca doskonała. Jak przy większości nowych rozwiązań technologicznych, problematyczną pozostaje kwestia żywotności sprzętu - nie dorównująca jeszcze telewizorom plazmowym i LCD. Podobnie jest z trwałością - odbiorniki OLED są narażone na uszkodzenia spowodowane wilgocią, co nie występuje w obecnie rozpowszechnionych płaskich telewizorach.

OLED - plusy:

+ wysoka jasność ekranu przy małym zużyciu energii

+ bogata paleta barw

+ wygoda ustawienia (telewizor niezwykle płaski w przekroju)

+ szeroki kąt widzenia porównywalny z telewizorami plazmowymi

Telewizory OLED - minusy:

- żywotność paneli mniejsza niż w przypadku telewizorów LCD i plazm

- tendencja do rozszczelniania spowodowanego wilgocią

- technologia wciąż wymaga dopracowania

Komentarz

OLED to na razie jeszcze pieśń przyszłości. Minie kilka lat zanim ta technologia na dobre wejdzie na rynek. Jeżeli myślimy o zakupie nowego telewizora w tej chwili, to nie warto czekać. Pomimo, że nowa technologia ma olbrzymi potencjał, to OLED nadal jest głównie ciekawostką i jeszcze przez jakiś czas taką pozostanie. Producenci tak szybko nie zrezygnują z produkcji dotychczasowych plazm i LCD - tym bardziej, że te technologie również ewoluują, a ich nowe odsłony - NeoPDP i LCD LED oferują naprawdę bardzo dobry obraz.

1 komentarz:

  1. Teraz trwa spór o to kto wdrożył jako pierwszy technologie OlEd czy coś takiego

    OdpowiedzUsuń